Poďakovanie

Na tejto stránke sa snažím poďakovať všetkým, ktorí svojou mierou prispeli k nápadu, tvorbe či dokončeniu tejto stránky.

Inšpirácia

SODBTN.sk a Vladimír Bačík

Vladimír Bačík učí na katedre ekonomickej a sociálnej geografie, demografie a územného rozvoja na Prírodovedeckej fakulte Univerizty Komenského Bratislava. Keď som pred časom hľadal informácie o slovenských mestách, Google mi našiel práve jeho projekt obce na SODBTN.sk . A keď som na to klikol, tak som objavil neuveriteľný a komplexný projekt o obciach, okresoch a krajoch Slovenska.

Celé jeho dielo pôvodne začalo ako projekt pre sčítanie obcí, domov a bytov pre Trenčín (odtiaľ ten krkolomný názov domény), a postupne to Vlado rozširoval, až mal spravené celé Slovensko. Neskutočný rozsah takéhoto projektu založeného na verejne dostupných dátach, a zároveň absencia v súčasnosti štandardných funkcií (rýchle vyhľadávanie, mobilná verzia, dobré SEO linky, prehľadné UI), a taktiež potreba aktuálnych údajov, ma hecla, že či niečo takéto, ale v modernom kabáte a so zapracovanými modernými technológiami, dokážem spraviť aj ja. 

Najzaujímavejšie je, že pri tvorbe tohoto webu,  kedykoľvek som sa vrátil na stránky SODBTN, takzakaždým ma tam niečo nové očarilo a inšpirovalo. Vladov projekt a to obrovské množstvo funkcionalít ktoré tam má, hlavne všetky mapové zobrazenia, považujem za niečo dokonalé a nadčasové.

Mimochodom, Vladimír Bačík vytvoril veľa zaujímavých projektov, vydal či bol spoluautorom množstva publikácií a univerzita môže byť na neho právom hrdá. Viac o ňom a o jeho záujmoch sa dozviete na jeho súkromnej stránke Vladík Bačík

Andrej Probst a Matika.in

Andy je môj dobrý a dlhoročný kamarát, a neustále ma inšpiruje novými projektami a nápadmi ktoré vymýšľa. Po narodení jeho dvoch chlapcov sa začal hlbšie venovať veciam okolo školy a učenia, a aktuálne má celé portfólio stránok zameraných na precvičovanie príkladov z rôznych oblastí (Matematika, Gramatika,Finančná gramotnosť, Dejepis, Geografia...) Jeho najväčší projekt je asi Matika.in. Nájdete tam tisíce príkladov pre deti a pre učiteľov či rodičov ktorí sa s nimi učia.

To, ako Andy neustále premýšľa nad novými a užitočnými projektami pre spoločnosť, ma hlboko ovplyvnilo a malo veľký vplyv pre moje rozhodnutie venovať to veľké množstvo voľného času práve tomuto projektu. Mimochodom tu nájdete celý zoznam toho množstva zaujímavých a užitočných vecí ktoré už Andy vytvoril.

 

Vývoj

Karel Majzlík, Drupal a Symfony developer

S Karlosom spolupracujem už snáď okolo 14 rokov a je pre mňa jeden z najskúsenejších a najšikovnejších programátorov. Najpv sme dlho spolupracovali na vývoji môjho predchádzajúceho projektu - komunitného portálu SomvPrahe.sk pre Slovákov v Prahe, založenom na Drupale, s ktorým som pracoval už od verzie 4.6. No a po niekoľkých rokoch sme sa zas stretli spolu na tomto projekte. Karlos bol aj autorom nápadu, že on pripraví backend (Drupal, migráciu, prepojenie Drupal a Gatsby) a ja nech sa naučím React a sám si spravím frontend. Čo bola pre mňa veľká a zaujímavá výzva ktorá ma motivovala sa do toho pustiť. Vďaka Karlosovi som si po rokoch opäť pripomenul prácu s Drupalom, aj keď v tomto prípade je tento redakčný systém použitý len ako headless riešenie - zásobáreň a migrácia dát.

 

Použité technológie a programy

Podrobné informácie o technickom riešení SlovenskovKocke.sk a o technológiách a programoch ktoré som použil počas vývoja nájdete na stránke O projekte.